Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Fruktfat 7908522



*

nr 790 8522


Fruktfat

dia 35 + 12 st. assietter, Gefle /UE


Utrop:

400 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 12 november 2012
kl 17:26:46


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/11 21:07:23 1      100 kr
10/11 21:57:20 2      300 kr
10/11 21:58:04 2      300 kr
11/11 12:55:34 3      400 kr
12/11 14:37:56 4      500 kr
12/11 17:06:32 5      500 kr
12/11 17:07:15 5      600 kr
12/11 17:21:13 6      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: assiett assietter desserttallrik fruktfat gefle keramik svensk keramik svenska keramiker tallrikar
  • 7043 Askfat
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:47
  • 6613 Bojaner
    2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:01
  • 6757 Dosa
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:55
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:13
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:24
  • 7208 Frukostkoppar
    2 st, Spode, "The Spode blue room collection", Ita..//
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:49




Ladda ner broschyr